Yaşam

4 yıl hapis cezasına çarptırılan Rapçi Murda hakkında yeni karar

Rapçi Murda, “Duman”, “Pahalı” ve “Eh Baba” şarkılarının sözlerinde “uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımını teşvik ettiği” gerekçesiyle 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Murda, geçen yıl İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya ilişkin karara itiraz ederken, belgeyi inceleyen İstanbul Yargıtay, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Murda lakaplı rapçi Mehmet Lider Doğan’ın avukatları konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bilindiği gibi müvekkilimiz Mehmet Başkan Doğan (Murda), müzik sözlerinden dolayı İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmış ve 2022 yılında hapis cezasına çarptırılmıştı. Söz konusu mahkûmiyet kararıyla ilgili olarak İstanbul Adliyesi’ne başvurmuştuk. Üst mahkeme olan Temyiz vb. İçerik Yargıtay ve üst mahkemeye sunulan temyiz kararlarını içermektedir.

İstanbul Yargıtay, yaptığı inceleme sonucunda müvekkilimiz Mehmet Başkan Doğan hakkında verilen mahkûmiyet kararını bozdu. Yargıtay yeni bir karar vererek, ‘sanık eseri olan şarkı sözlerinden dolayı sanığın suç işleme kastının bulunmadığı’ gerekçesiyle müvekkilimizi beraat ettirdi. Şarkı sözleri nedeniyle yerel mahkeme tarafından verilen hapis cezası, müvekkilimizin hayranları tarafından üzüntüyle karşılandı. “Bugün bu karar onurlu bir şekilde kaldırıldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu