Ekonomi

Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı yılın ilk çeyreğinde yüzde 9,2 azaldı.

Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı bu yılın Ocak-Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,2 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2023 yılı ilk çeyreğine ilişkin yapı ruhsatı istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, söz konusu dönemde belediyeler tarafından yıllık yapı ruhsatı verilen daire sayısı yüzde 0,7 artarken, bina sayısı yüzde 9,2, yüzölçümü ise yüzde 2,1 azaldı.

Yapı ruhsatı verilen binaların toplam yüzölçümü 26,7 milyon metrekare olurken, bunun 14,2 milyon metrekaresinin konut, 7,1 milyon metrekaresinin konut dışı, 5,4 milyon metrekaresinin ise konut olduğu görüldü. ortak kullanım alanı.

Kullanım amacına göre en yüksek pay 16,9 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli konutlarda görüldü. Bunu 2,5 milyon metrekare ile tek katlı konutlar izledi.

yapı kullanma izni

Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgelerinde, söz konusu çeyrekte 2022 yılının aynı dönemine göre bina sayısı yüzde 10,5, daire sayısı yüzde 19 ve yüzölçümü yüzde 17,2 azaldı.

Bu binaların toplam yüzölçümü 25,2 milyon metrekare olarak hesaplanırken, bunun 14,4 milyon metrekaresi konut, 5,2 milyon metrekaresi konut dışı ve 5,7 milyon metrekaresi ortak kullanım alanları oldu.

Kullanım amacına göre en yüksek pay 18,7 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli konutlarda görüldü. Bunu 1,6 milyon metrekare ile endüstriyel binalar ve depolar izledi.

devrekanihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu