Haber

Beş ülkeden Rus ve Belaruslu sporcuların Paris Olimpiyatlarına katılmasına tepki

Polonya, Birleşik Krallık, Letonya, Litvanya ve Estonya, 2024 yılında Paris’te yapılacak Olimpiyat Oyunları’na Rus ve Belaruslu sporcuların katılmasına tepki gösterdi.

Söz konusu ülkelerin Dışişleri Bakanlıkları tarafından yapılan ortak açıklamada, Belaruslu ve Rus sporcular “tarafsız sporcular”eleştirildiğini açıkladı.

“Sporcuların rolünü belirleyen milliyet değil”

Belaruslu ve Rus sporcular gelecek yıl olimpiyatlara katılacak “tarafsız sporcu”katılmanın alternatifi olarak sunulduğu hatırlatılan açıklamada,

“Sporcuların rollerini belirleyen milliyetleri değil. Aksine, Kremlin rejimini destekleyen hükümetler ve şirketler tarafından destekleniyorlar. Hatta bazıları doğrudan Rus ordusuyla bağlantılı.”

“Uluslararası toplum tarafından desteklenen duruşuna geri dönmesini şiddetle tavsiye ediyoruz”

Açıklamada, Rus ordusunun Ukrayna’nın spor tesisleri de dahil olmak üzere sivil altyapısına saldırdığı belirtilirken, şunlar kaydedildi:

“Şu anda Rus ve Belaruslu sporcuların herhangi bir statüde Paris Olimpiyat Oyunlarına geri dönmesinin önünü açmanın zamanı olmadığına inanıyoruz. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) şu anda nihai bir karar vermemiş olsa da isteklidir.” planlarını yeniden gözden geçirmeye ve uluslararası toplum tarafından desteklenen tavrını almaya çağırıyor. Sizi geri dönmeye şiddetle davet ediyoruz.”

haber-gorele.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu