Haber

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine ‘kukla’ davası

Cumhurbaşkanı kararıyla atanan rektörlere Boğaziçi Üniversitesi’nde protestolar sürüyor. Akademisyenler her hafta rektörlüğe sırtını dönerken, öğrenciler farklı şekillerde eylemlerine devam ediyor.

Halk TV’den Fırat Fıstık’ın haberine göre, Bunlara karşılık Boğaziçi Üniversitesi yönetimi tarafından birçok soruşturma başlatılıyor, mezunların okula girişleri engelleniyor, akademisyenler cezalandırılıyor. Okul içindeki soruşturmaların yanı sıra öğrenciler ve akademisyenler hakkında davalar açılıyor.

YAVRU KASA

4 Ocak 2022’de öğrenciler, rektörlük önünde toplanan Rektör İnci, Rektör Yardımcısı Fazıl Lider Sönmez ve Nedim Malkoç’un kuklalarına yumurta attı. İnci’nin şikayeti üzerine öğrenciler hakkında kamu görevlisine hakaretten dava açıldı.

Davanın avukatı Ziya Ergin, bu davanın Naci İnci’nin şikayeti sonucunda açılan ilk dava olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“İfade özgürlüğünü kullanan öğrenciler ceza tehdidiyle karşı karşıya. Bu ifade özgürlüğünün doğrudan ihlalidir. Doğrudan Naci İnci’nin kendisine atılan bir yumurta yok. Tüm dünyada yumurta atma eylemi demokratik bir tepkiye, bir protesto biçimine dönüştü. Bu ceza davaları sonucunda açıkça öğrencilerin eğitim hakkını ihlal edecek süreçlere yol açmaktadır.”

kucukcekmece-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu