Haber

Deprem bölgesini inceleyen NEVÜ heyeti gözlemlerini bildirecek.

Kahramanmaraş’ta depremlerden etkilenen bölgeleri inceleyen Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) heyeti, TÜBİTAK’a sunmak üzere rapor hazırlıyor.

Depremlerin etki ve tahribatlarının araştırılması için TÜBİTAK’a başvuran NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mutluhan Akın ve Mimarlık-Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Dinçer, ekipleriyle birlikte bölgede çalıştı.

Rektör Yardımcısı Akın, doğal afetler sonrası saha çalışmalarını destekleyen “TÜBİTAK 1002-C Doğal Afetler Odaklı Saha Çalışması Acil Destek Programı” kapsamında incelemelerin tamamlanmasının ardından bilim insanlarının döndüğü Nevşehir’de gazetecilerle bir araya geldi.

Depremler sonrası oluşan yıkım görünümlerinin birden fazla faktörden kaynaklandığını gözlemlediklerini belirten Akın, “Binalarda proje hataları, işçilik ve malzeme gibi konuların yanı sıra uygun mühendislik hizmeti verilmeden yapılan binalar da var. , sorunlu zeminler üzerine yapılan binalarda ciddi hasar ve yıkımla karşılaşıldı. Sadece bina hasar gördü. “Sağlam ya da projesine uygun yapılması yeterli değil. Aynı zamanda binanın yerleştirildiği zemin koşullarının da uygun olması gerekmektedir. Son depremlerde bunun birçok örneğini gördük.” dedi.

Depremden etkilenen bazı yerleşim yerlerinde, deprem sırasında yaşanan sıvılaşma nedeniyle gevşek temel üzerine inşa edilen binaların yıkıldığı veya ağır hasar gördüğünün görüldüğüne dikkati çeken Akın, gündeme gelen TOKİ konutlarındaki üretim tekniklerini kaydetti. herhangi bir tahribata veya yıkıma rastlanmaması nedeniyle ön plana çıkarılması yaygınlaştırılmalıdır.

Akın, depremin tetiklediği kaya düşmesi, heyelan gibi unsurları da incelediklerini ve çalışmalara ilişkin hazırlayacakları raporu en kısa sürede TÜBİTAK’a sunacaklarını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu