Ekonomi

Hayvancılık zorlaştı: Kurban fiyatları vatandaşlara pahalıya patladı

İzmir’in Bergama ilçesinde besicilik yapan Mustafa Kaya, “Hayvancılık zorlaştı. Seçimden önce 300-320 lira olan çuval yem şimdi 400-450 lira arasında. Bu yıl kurban fiyatları 8 bin 500-9 bin lira arasında.Tabi durum bu.Vatandaşlara pahalıya geliyor” dedi.

Bergama ilçesine bağlı Sarıcalar Mahallesi’nde hayvancılıkla uğraşan Mustafa Kaya, “Asgari ücretle insanlar nasıl bir kurban kesecek ve kesecek? Bu insanlar bu asgari ücretle bu kurbanı nasıl kesiyor? mağdur, çocuklarına ne alacaksın, evini nasıl besleyeceksin, elektriğini, suyunu nasıl vereceksin? Nasıl ödeyeceksin?” dedi.

“HAYVANCILIK YAPMAK ZOR OLDU”

Mustafa Kaya dedi ki:

“Hayvancılıkla uğraşıyoruz, koyun ve keçilerimiz var. Bunun dışında ekiyor ve ekiyoruz. Bunlar buğday ve hayvanların yemesi için mısır. Son günlerde ülkemizde yaşanan ekonomik kriz etkisini gösterdi. hayvancılık zorlaştı.Seçim öncesi çuval yem 300-320 lira iken şimdi 400-450 lira ortasında.Bu yıl kurbanlık fiyatları 8 bin 500-9 bin lira arasında. tabi bu vatandaş için değerli ama kasaptan et alınca 400 lira böyle olunca vatandaş almakta zorlanıyor vatandaş haklı ama bizim de hakkımız var .Bu hayvanı bu duruma getirmek zor.Neden zor.Yeminin pahalılığından.Vatandaş da haklı.Yemin çuvalı 400-450 lira.Bizim bildiğimiz saman balyası 120 lira, 200 lira Yonca oldu 200 lira Bu hayvanlara nasıl bakacağız, nasıl yetiştireceğiz, nasıl satacağız?

ASGARİ ÜCRETLİ İNSANLAR NASIL BİR ZAFER ALABİLİR VE KESEBİLİR”

En düşük fiyata sahip insanlar nasıl bir kurban alıp kesecekler? Bu insanlar bu kurbanı bu taban fiyata nasıl kesiyorlar? Bu maaşı kurbana bağışladığınızda çocuklarınıza ne alacaksınız, evinizi nasıl besleyeceksiniz, elektriğinizi, suyunuzu nasıl ödeyeceksiniz?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu