Ekonomi

Putin’e göre Rusya-Ukrayna savaşı birinci yılında “Savaşı onlar başlattı”

Investing.com – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Salı günü ulusa hitaben yaptığı konuşmada Ukrayna’daki savaşın sorumluluğunu reddetti. Aksine Batı’ya sert çıkıştı: Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin birinci yıl dönümü olan 24 Şubat Cuma günü Putin, “Savaşı onlar başlattı” dedi. terimleri kullandı.

Putin’in “özel askeri operasyon” olarak adlandırmaya devam ettiği savaş, sonu görünmeden devam ediyor. Bir yıl sonra, resmi rakamlara göre on binlerce insanı öldüren Ukrayna genelinde çatışmalar devam ediyor.

Bir saatten fazla süren konuşmasında Putin, NATO’nun genişlemesini ve yeni Avrupa roket savunma sistemlerini Rusya’yı kışkırttığını öne sürerek işgali meşrulaştırmaya çalıştı. CNBC Putin’in alıntıladığı açıklamalara göre, “Batı’nın amacı sonsuz güçtür.” söz konusu.

Geçen hafta sonu ABD yönetimi, Moskova’nın Ukrayna’yı işgali sırasında “insanlığa karşı suçlar” işlediğine resmen karar verdi. Siyasi analistler, Putin’in Ukrayna’yı işgal etme kararının siyasi mesleğinin en büyük hatası olduğunu ve Rusya’yı yıllarca zayıflattığını söylüyor.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin gücünün bir göstergesi olarak dün Ukrayna’ya sürpriz bir ziyarette bulundu ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski ile bir araya geldi. Biden ayrıca 500 milyon dolarlık ek bir yardım paketi imzaladı.

Zelenskiy ise Rusya’nın yeni saldırılar planladığı uyarısında bulunurken, Batı’dan daha fazla silah takviyesi talep etmeye devam etti.

HABER: Laura Sanchez

felahiyehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu