Sağlık

Sigaradan Daha Zararlı: Elektronik Sigaralar Neden Giderek Daha Tehlikeli?

Uzman hekimler her fırsatta sigaranın zararlarından bahsederken, artık sigaraya alternatif olarak görülen nargile ve e-sigara konusunda uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Masum görünen nargile ve e-sigaraların aslında hiç de masum olmadığını söylüyorlar. Peki elektronik sigaranın zararları nelerdir? Nargile neden sigara kadar zararsız sayılmasın?

Tüm bu soruların cevabı içerikte!

Son yıllarda sigara içenlerin alternatif olarak gördüğü e-sigara üretimi oldukça artmıştır. Satışı yasak olmasına rağmen e-sigaralar tezgah altı üretim tekniği ile üretilmekte ve ‘zararsız’ olarak nitelendirilerek satışı teşvik edilmektedir.

Ancak uzmanlar satışları artan elektronik sigaraların bilinen sigaralardan daha az israflı olmadığı konusunda sürekli uyarıda bulunuyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Ekbiç Kadıoğlu, “İnsanlar elektronik sigara ve nargileyi daha masum görüyor ama bu doğru değil. Aslında nargile ciğerlere sigaradan 50 kat daha fazla zarar veriyor.” açıklama yaptı.

Kadıoğlu, “1 saat nargile içmek 50 sigara içmekle eşdeğerdir. Elektronik sigarada birçok kimyasal madde vardır” dedi.

Kadıoğlu, e-sigara ve nargilenin de tıpkı sigara gibi akciğer hastalıklarına yol açtığını, dumanının akciğerlerin hava yollarını tahriş ettiğini belirtiyor.

Sigara içmenin sadece içen için değil, çevredekiler için de tehlikeli olduğunu belirten Dr. sigara dumanına maruz kalmak.”

Uzmanlar, 15 yaş altı gençler arasında sigara içme yaşının giderek arttığını, nargile ve elektronik sigara kullanımının giderek daha ölümcül hale geldiğini belirtiyor.

İstatistiklere bakıldığında ABD’de 2019 yılından bu yana elektronik sigara kullanımına bağlı akut solunum yetmezliği nedeniyle birçok gencin hastaneye kaldırıldığı ve hatta hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Bu nedenle uzman doktorlar sigarada bulunan kanserojen elementlerin nargile ve purolarda daha yaygın olduğunu ve sigaradan daha temiz görünmeleri gerekmediğini tekrar etmektedirler.

Bağımlılığı artırdığı, beyin gelişimini olumsuz etkilediği, kısırlığa neden olabileceği, akciğer ve kalbe zarar verebileceği düşünüldüğünde, insanların sigarayı azaltmak için elektronik sigarayı tercih etmesinin yanlış olduğu ortaya çıkıyor.

haber-kalkandere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu