Ekonomi

TCMB, Türk lirası mevduatlar için zorunlu karşılık oranlarını değiştirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası mevduatların vadesinin uzatılmasını teşvik etmek amacıyla 3 aydan uzun vadeli Türk lirası mevduatlar için zorunlu karşılık oranlarını yüzde sıfır olarak belirleme kararı aldığını açıkladı.

TCMB tarafından makroihtiyati tedbirlere ilişkin yapılan duyuruda, 2023 Yılı Para Politikası ve Liraizasyon Stratejisi Metninde Liraizasyon Stratejisi çerçevesinde uygulanacak politikaların güçlendirilerek sermayenin kalıcı olarak artırılması amacıyla kullanılacağı hatırlatıldı. Bankacılık sisteminin hem aktif hem de pasif tarafında Türk Lirası yükü.

Ayrıca duyuruda, kur korumalı mevduatlar dışında Türk lirası mevduatların öncelikli olarak teşvik edilmesi suretiyle Türk lirası mevduat tercihini güçlendirecek adımların atılacağı da kamuoyuna hatırlatıldı.

“Bu kapsamda Türk lirası mevduatların vadelerinin uzatılmasını teşvik etmek amacıyla 3 aydan uzun vadeli Türk lirası mevduatlar için zorunlu karşılık oranının yüzde sıfır olarak belirlenmesine karar verilmiştir. Ayrıca zorunlu karşılıklar sonuna kadar Yurt dışından doğrudan temin edilen 6 aydan uzun vadeli döviz yükümlülüklerindeki artışa ilişkin olarak 2023 yılı içerisinde oranların yüzde sıfır olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Bahis değişiklikleri 20 Ocak 2023 hesaplama tarihinden itibaren geçerli olacaktır. kurulumuna 3 Şubat 2023 tarihinde başlanacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu