Haber

BM, Suriye’deki sınır kapılarını 3 ay daha açık tutacak

YENİ Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler ve Acil Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, Suriye’de Esad rejiminin Öncüpınar (Bab Al Salam) ve Çobanbey (Al Rai) sınır kapılarını 3 ay daha açık tutma kararı aldığını bildirdi. insani yardım.

Griffiths, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Son 3 aydır Öncüpınar ve Çobanbey kapıları, 6 Şubat depremlerinden etkilenen Suriyelilere yardım için hayati bir hat oldu. Suriye Hükümeti’nin (bu geçişleri) 3 daha BM yardımına açık tutma kararı. ay sevindirici.” Sözlerini paylaştı.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Suriye’de Esad rejimi, Öncüpınar ve Çobanbey sınır kapılarının BM’nin Suriye sınır ötesi insani yardımları için 3 ay vadeli olarak kullanılmasını talep etmişti.

Esad rejimi, bu sabah süresi dolan bu iki sınır kapısının 13 Ağustos’a kadar 3 ay daha sınır ötesi yardım amacıyla kullanılmasına onay verdi.

BM Güvenlik Konseyi kararıyla insani yardım yapılmasına izin verilen tek sınır kapısı olan Cilvegözü (Bab Al-Hawa) 10 Temmuz’a kadar açık kalacak.

palu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu