Haber

Boğaziçi Üniversitesi’nden büyük başarı! Alındığı yerin BUMED işgali bitmiştir.

Boğaziçi Üniversitesi’nde kurduğu kira düzeni ifşa oldu Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği 33 yıllık BÜMED işgali sona erdi. BUMED’in kurum bünyesinde 8 bin metrekarelik dev bir alanda paravan şirket üzerinden “gece kulübü” olarak faaliyet gösterdiği tesislerdeki hakimiyeti sona erdi. İçinde açık havuz, 2 adet tenis kortu, fitness salonu, restoran ve idari bina bulunan tesis, 1990 öncesi olduğu gibi ‘elit gruba’ tahsis edilmeyecek, öğrenci ve öğretim görevlilerine tahsis edilecek.

BİLDİRİM GERİ DÖNDÜ: araziyi boşaltın!

Boğaziçi’ne bakan 8,80 metrekarelik imtiyazlı alanı üzerindeki tesislerle birlikte 162 bin 500 lira sembolik bedelle kiralayan BÜMED’in kira sözleşmesi 7 Ocak 2023’te sona erdi. Boğaziçi Üniversitesi yönetimi, mekanın, 23 yılda kaçak olarak kullanılan okullar yeniden okula kazandırılacak. Üniversiteden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“KABUL EDİLEMEZ”

Sembolik Güney Meydanı’ndan (7 bin metrekare) tam olarak bin metrekare daha büyük olan okulu bağlam dışı kullanmak; arazi alkollü partilere ve düğünlere ev sahipliği yapıyor. “Kabul edilemez”Konuyla ilgili açıklama yapan yönetim, yaptığı yazılı açıklamada şu satırlara yer verdi:

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ?

1990 yılında 8 bin 80 metrekarelik bir arazi üzerine kurulan BUMED, 2004 yılında yürürlüğe giren 5072 sayılı kanunla yerleşkedeki statüsünü kaybetti. Kanun, derneklerin kamu kurumlarında faaliyet göstermelerini ve kamu ekipmanlarını kullanmalarını yasakladı.

O dönemde hukukun arkasında olan BÜMED, ‘ Ladin A.Ş.’ adlı paravan şirketi kurarak 8 bin 80 metrekarelik araziyi kullanmaya devam ettiği ortaya çıktı. Ayrıca arazinin bir kısmı Ladin A.Ş.’ye aittir. aracılığıyla başka şirketlere kiralandığı belgelendi.

Kurumun yasal statüsünü kaybetmesinin ardından 2019 yılında Sayıştay tarafından uyarıldığı ancak haksız kullanımın devam ettiği öğrenildi. Sayıştay müfettişleri, o dönemde üniversiteden kiralanan alanın amacı ve kapsamı dışında kullanıldığını, BUMED’in hukuk çiğnenerek kamu arazisine bağışlandığını idareye bildirmişti.

Mezuniyet balolarına, düğünlere ve hatta kaçak içki partilerine ev sahipliği yapan mekanın kira kontratı 7 Ocak’ta sona erdi. Boşaltma kararı alan Boğaziçi Üniversitesi, araziyi öğrenci ve öğretim üyelerine açacak.

KAYNAK: HABER7

esenyurt-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu