Ekonomi

Rusya Merkez Bankası’nın İsviçre’deki varlıkları açıklandı

İsviçre Devlet Ekonomi Sekreterliği (SECO), Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik 10’uncu yaptırım paketinin yeni raporlama yükümlülükleri kapsamında Rusya Merkez Bankası’nın ülkedeki varlıkları hakkında bilgi yayınladı.

Buna göre Rusya Merkez Bankası varlıkları, İsviçre genelinde 7,4 milyar İsviçre frangı (8,3 milyar dolar) pahasına tutulmaktadır.

Söz konusu varlıkların yönetim işlemlerinin Rusya-Ukrayna savaşının ardından yasaklandığı belirtilirken, Rusya Merkez Bankası varlıklarının ve rezervlerinin büyüklüğü hakkında bugün İsviçre hükümetine bilgi verildi.

Olağan açıklama üç ay içinde yapılacak.

Açıklamada, yaptırım uygulanan Rus iş adamları veya Rus şirketlerine ait olduğu için dondurulan 7.5 milyar frank değerindeki varlıkları ile İsviçre’deki Rusya Merkez Bankası’nın varlıklarının karıştırılmaması gerektiği belirtildi. sistematik olarak duyurulacağını duyurdu.

Rusya Merkez Bankası’nın yurtdışındaki varlıklarına kalıcı olarak el konulması ve bunların Ukrayna’nın yeniden inşasında kullanılması konusunda AB genelinde tartışmalar olduğu hatırlatılırken, İsviçre hükümetinin bu tartışmaları “yakından” takip ettiği kaydedildi.

İsviçre, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bir yıl sonra, Şubat 2023’te AB’nin Rusya’ya yönelik 10. yaptırım paketine katılarak “tarihi tarafsızlığına” son verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu